حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

سه شنبه, ۳ خرداد , ۱۴۰۱ 23 شوال 1443 Tuesday, 24 May , 2022 ساعت ×
تشریح جزئیات نحوه ارتقاء حوزه علم و فناوری در سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین
25 فروردین 1400 - 10:31
شناسه : 2485
بازدید 615
10
در نشست کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس مطرح شد: نشست کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان جهت بررسی جزئیات نحوه ارتقاء حوزه علم و فناوری مندرج در سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین برگزار شد.
ارسال توسط : منبع : خانه ملت
پ
پ

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نشست امروز کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس (سه شنبه، ۲۴ فروردین ماه) با حضور سورنا ستاری معاون علم و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان جهت بررسی برنامه های جاری این معاونت و جزئیات نحوه ارتقاء حوزه علمی فناوری مندرج در سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین برگزار شد.

در ابتدای این نشست علیرضا منادی سفیدان در بیان دلیل برگزاری این نشست، گفت: با توجه به اینکه یکی از بندهای سند ۲۵ ساله همکاری ایران و چین به انتقال فناوری مربوط بوده بنابراین از آقای ستاری دعوت به عمل آوردیم تا گزارشی را در این مورد ارائه دهند.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در ادامه در پاسخ به قدردانی معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص افزایش اعتبارات این بخش در بودجه ۱۴۰۰، یادآور شد: به دنبال پیگیری های مجدانه اعضای این کمیسیون در نهایت از محل افزایش درآمدها بخش‌های مختلفی که به حوزه معاونت علمی و فناوری مربوط بود را افزایش دادیم، کما اینکه ۴ هزار و ۳۳۵ میلیارد تومان نسبت به لایحه دولت افزایش دادیم، هزار میلیارد تومان برای کمک به سرمایه صندوق نوآوری و شکوفایی افزوده شد، ۱۱۸۲ میلیارد تومان به طرح های نوآورانه و شرکت های دانش بنیان این معاونت تخصیص داده شد، با افزایش ۳۰ میلیارد تومان به ستاد توسعه فناوری نانو اعتبارات این بخش به ۱۰۰ میلیارد تومان رسید، مبلغ ۳ میلیارد تومان به بنیاد ملی نخبگان اضافه شد، اعتبارات پارک های فناوری پردیس ۶۵ میلیارد تومان افزایش یافت، ۱۵۰ میلیارد تومان برای مراکز فناوری این معاونت اضافه شد، مبلغ هزار میلیارد تومان اعتبارات کارگاه توسعه و زیرساخت و خدمات دیجیتال مربوط به بندهای تبصره ۶ اضافه شد، ۶۰ میلیارد تومان نیز برای ستاد توسعه زیست فناوری و ۲۴۵ میلیارد تومان نیز برای ستادهای توسعه فناوری های نوین افزایش دادیم.

سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین حرکت جدی در کشور به سمت ارتقاء حوزه اقتصادی در آینده

در ادامه این نشست سورنا ستاری در ارائه گزارش از جزئیات و اقداماتی که این معاونت در سال گذشته در جهت همکاری با چین انجام داده است، گفت: ما به این دلیل وارد همکاری با چین شدیم که این کشور در سال گذشته توانست از نظر تولید مقالات علمی و فناوری در رتبه اول دنیا قرار گیرد ضمن اینکه در حوزه علوم پایه و مهندسی تا دو برابر و در حوزه نانو تا ۳ برابر بیشتر از آمریکا توانسته رشد پیدا کند.

وی یادآور شد: ما ۴ مدل همکاری با چین را در ۷ سال گذشته با ۲ مجموعه وزات علوم و آکادمی این کشور پیگیری کردیم که این ۴ مدل در قالب ایجاد مکانیزم‌های تامین منابع مالی مشترک جهت توسعه همکاری‌های علمی، حمایت از انتقال فناوری از طریق  R&D مشترک با تاکید بر مراکز علمی و فناوری دولتی و بنگاه‌های خصوصی، حمایت از برنامه‌های تبادل متخصصین با هدف کسب دانش فنی و ایجاد مراکز و پایگاه‌های صادراتی با هدف توسعه صادرات محقق شد.

معاون علم و فناوری ریاست جمهوری تصریح کرد: نتایج دوره اول فراخوان در این زمینه به حمایت از ۶ پروژه همکاری علمی مشترک بین ایران و چین در حوزه تولید دارو و واکسن کرونا و تولید کیت‌های تشخیصی این بیماری منتهی شد و این پروژه‌ها برای مدت ۳ سال اجرا می‌شود، ضمن اینکه قرار است همکاری‌های بین ما در قالب انتقال فناوری باشد.

ستاری یادآور شد: برنامه اعزام ۴۰ متخصص جوان ایرانی به چین جهت فراگیری فناوری های نوین، افزایش صادرات محصولات دانش بنیان تا ۲۰ میلیون دلار تا سال ۲۰۲۵، افزایش صادرات محصولات دانش بنیان تا ۵ میلیون دلار تا سال ۲۰۲۵، افزایش تعاملات فناوری در حوزه محیط زیست و کسب تکنولوژی و توسعه ارتباطات با تجار و خریداران محصولات ایرانی از طریق حضور در نمایشگاه واردات چین از جمله سایر برنامه هایی است که از طریق همکاری با چین دنبال می‌شود.  

وی افزود: توسعه سرمایه‌گذاری مشترک در حوزه توسعه شبکه‌های هوشمند و دانش بنیان، توسعه سرمایه‌گذاری مشترک در زمینه انتقال فناوری‌های نوین (فناوری کشت برنج و ساخت دستگاه های تصویربرداری پیشرفته پزشکی)، توسعه همکاری‌ها در حوزه نوآوری و فناوری های نوظهور (همکاری‌های استارت آپی)، توسعه همکاری در ایجاد مراکز مشترک علمی و فناوری، توسعه همکاری در زمینه پارک‌های فناوری و مراکز رشد مشترک و توسعه همکاری‌های مشترک شرکت‌های دانش بنیان ایرانی و شرکت‌های چینی (توسعه شبکه کارگزاران صادراتی ایران در چین با بهره گیری از ۵ هزار فارغ التحصیل ایرانی از چین) از دیگر مواردی است که در قالب کمیته فناوری و دانش بنیان این معاونت در پی همکاری با چین و اجرای سند ۲۵ ساله دنبال می‌شود.

ستاری با بیان اینکه سند ۲۵ ساله همکاری ایران و چین حرکت جدی در جهت ارتقاء حوزه اقتصادی کشور در آینده است، تاکید کرد: ما حمایت از شرکت های دانش بنیان و تقویت آن ها را در اولویت برنامه های خود قرار داده ایم. همچنین ارتقاء حوزه کشاورزی، اقتصاد دیجیتال و حمل و نقل را به عنوان اولویت های اصلی در دستورکار قرار داده ایم.

فروش محصولات دانش بنیان در چین از اقدامات موثر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است

احمدحسین فلاحی در جمع‌بندی مطالب مطرح شده در این نشست، گفت: امروز معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در نشست این کمیسیون حضور داشت و به ارائه گزارش از دستاوردهای خوبی که این معاونت در پشتیبانی از مراکز رشد و پارک های علمی و فناوری و شرکت‌هایی که در این چند سال راه اندازی شده‌اند، پرداخت.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هم‌اکنون حدود ۶ هزار شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد که باید این تعداد به ۶۰ هزار شرکت افزایش پیدا کند، از سوی دیگر این روزها بحث سند ۲۵ ساله همکاری ایران و چین مطرح شده و حوزه علمی و فناوری یکی از موضوعاتی بود که در آن آمده بود.

سخنگوی کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس یادآور شد: با توجه به گزارشی که آقای ستاری ارائه داد این معاونت همکاری خود با چین را از سال ها قبل پیگیری کرده بود و تا جایی که در چند محور پیرامون فروش محصولات دانش بنیان کشور، انتقال فناوری از چین به ایران و از ایران به چین و ایجاد مراکز و دفاتر برای فروش محصولات فناورانه ایران در چین توفیقاتی داشته است. ضمن اینکه براساس آنچه در این سند آمده، قرار است حوزه علمی و فناوری در آینده توسعه داده شود.

لازم به ذکر است اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در این نشست سوالاتی را درمورد اجرای پروژه آب ژرف، دلیل نبود سند جامع همکاری با چین، فقدان بانک اطلاعاتی که ظرفیت تعامل دو کشور را مشخص کند، مشخص نبودن این سند در نقشه جامع علمی کشور، عدم اطلاع‌رسانی دقیق در مورد این سند، عدم وجود قدرت چانه‌زنی در این سند برای ایران، ضرورت توجه به عدم تمایل چین به انتقال تکنولوژی، عدم ثبات در چینی‌ها در حوزه همکاری‌های بین المللی، ضرورت شفاف‌سازی پیرامون محورهای نیازمندی ارتباطات بین کشورها و احتمال سوءاستفاده چین از این سند به دلیل عدم شفاف سازی در مورد بندهای آن مطرح کردند./

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.